Tomografia wycinkowa Kraków, ul. Nowosądecka 46

Tomografia wycinkowa ma liczne zastosowanie w diagnostyce stomatologicznej. Dzięki niej można precyzyjnie zobrazować wybrany przez lekarza fragment w obrębie szczęki lub żuchwy. Tomografię wycinkową standardowo wykonuje się przed leczeniem implantologicznym, jest również wykorzystywana w endodoncji, np. w przypadku powtórnego leczenia kanałowego, zdiagnozowania zmian zapalnych czy kanałów dodatkowych. Dzięki tomografii wycinkowej można zobrazować nietypowy przebieg kanałów zębowych lub ich obliterację co bywa powodem nieskuteczności leczenia endodontycznego. Świadomość anatomicznych przeszkód pozwala lekarzowi uniknąć niepotrzebnych powikłań.

Obrazami uzyskanymi podczas tomografii wycinkowej posługują się także specjaliści z zakresu protetyki stomatologicznej, stomatologii zachowawczej oraz ortodoncji. Dzięki nim można dokonać niezbędnych pomiarów przed wykonaniem aparatu ortodontycznego, zaplanować wykonanie stałej odbudowy protetycznej w postaci mostu czy korony, a także dokładnie określić stopień zaawansowania zmian w tkankach przyzębia w przypadku paradontozy.

Pole obrazowania: 5x5cm.

W jakich przypadkach wykonuje się tomografię wycinkową?

  • Endodoncja,
  • pojedyncze wszczepy implantologiczne,
  • zęby zatrzymane,
  • przypadki wymagające maksymalnej redukcji dawki promieniowania,
  • ocena wyrostka zębodołowego w obszarze siekaczy,
  • inne przypadki wymagające obrazowania wysokiej rozdzielczości (90μm)

Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań – z okolic głowy trzeba jednak zdjąć wszelkie ozdoby, biżuterię, okulary itp. W trakcie wykonywania zdjęcia pacjent przygryza zębami odpowiedni zagryzak, głowa zostaje ustabilizowana, a lampa rentgenowska przez kilkanaście sekund obraca się wokół głowy. W tym czasie nie wolno się poruszać i należy wykonywać wszystkie polecenia radiologa.

Pacjent po wykonanym badaniu otrzymuje zdjęcie na płycie CD z wgraną przeglądarką. Daje to możliwość odtworzenia zdjęcia praktycznie na każdym komputerze posiadającym CD-ROM. Lekarz stomatolog dodatkowo może skorzystać z pomocy technicznej naszego konsultanta w razie problemów z otwarciem płyty CD.

Prosimy pamiętać, że w celu wykonania zdjęcia pantomograficznego każdorazowo wymagamy skierowania od lekarza prowadzącego leczenie.

W naszej ofercie posiadamy również:

Wszystkie osoby zainteresowane wykonaniem zdjęcia panoramicznego 2D zapraszamy do naszej pracowni w Krakowie, ul. Nowosądecka 46.

Zadzwoń i przyjdź na badanie: +48 883-599-007.

tomografia wycinkowa kraków

Przykładowa tomografia 3D