Zdjęcie pantomograficzne 2D Kraków

Zdjęcie pantomograficzne tzw. panorama lub zdjęcie panoramiczne – to badanie RTG, pozwalające na zobrazowanie stanu uzębienia, kości oraz innych tkanek jamy ustnej. Obejmuje ono oba łuki zębowe, kości szczęki i żuchwy, zatoki szczękowe oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Tak szeroka ocena struktur anatomicznych jest możliwa dzięki wykorzystywaniu w naszej pracowni najnowocześniejszego, bardzo precyzyjnego aparatu pantomograficznego firmy KaVo.

Zalety zdjęcia panoramicznego wykonanego w naszej pracowni:

  • precyzyjne obrazowanie przy minimalnym użyciu promieniowania rentgenowskiego,
  • badanie bezbolesne i niewymagające szczegółowych przygotowań,
  • ma szeroki zakres zastosowania we współczesnej stomatologii.

Zdjęcie pantomograficzne 2D (panoramiczne) wykonuje się jako element ogólnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej oraz okolic sąsiednich. Wskazaniem do jego przeprowadzenia jest diagnostyka próchnicy, zapaleń przyzębia, wad zgryzu, zębów zatrzymanych oraz zębów po nieprawidłowym leczeniu kanałowym. Zdjęcie pantomograficzne wykonuje się także przy planowaniu leczenia ortodontycznego oraz protetycznego, zwłaszcza o szerszym zakresie, obejmującego np. wykonanie mostów czy implantów. Dzięki badaniu można wykryć również zmiany bezobjawowe w jamie ustnej, takie jak ziarniniaki czy torbiele. Panoramę wykonuje się również w przypadku bezzębia, w stomatologii estetycznej do wykonania protezy na implantach (np. opartych na belce doldera).

Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań – z okolic głowy trzeba jednak zdjąć wszelkie ozdoby, biżuterię, okulary itp. W trakcie wykonywania zdjęcia pacjent przygryza zębami odpowiedni zagryzak, głowa zostaje ustabilizowana, a lampa rentgenowska przez kilkanaście sekund obraca się wokół głowy. W tym czasie nie wolno się poruszać i należy wykonywać wszystkie polecenia radiologa.

Pacjent po wykonanym badaniu otrzymuje zdjęcie na płycie CD z wgraną przeglądarką. Daje to możliwość odtworzenia zdjęcia praktycznie na każdym komputerze posiadającym CD-ROM. Lekarz stomatolog dodatkowo może skorzystać z pomocy technicznej naszego konsultanta w razie problemów z otwarciem płyty CD.

Prosimy pamiętać, że w celu wykonania zdjęcia pantomograficznego każdorazowo wymagamy skierowania od lekarza prowadzącego leczenie.

W naszej ofercie posiadamy również tomografię zębów 3D tzw. badanie CBCT.

Wszystkie osoby zainteresowane wykonaniem zdjęcia panoramicznego 2D zapraszamy do naszej pracowni w Krakowie, ul. Nowosądecka 46.

Zadzwoń i przyjdź na badanie: +48 883-599-007.

rentgen zębów kraków

Przykładowe zdjęcie pantomograficzne